Segay Mühendislik - Balıkesir


FAALİYETLERİMİZ

ISITMA SİSTEMLERİ

ISI POMPASI

Son yıllarda alternatif enerji kaynaklarına olan yönelimimiz bizleri konut ısıtma ve soğutmada ısı pompası kullanımına teşvik etmektedir. Etrafımızda sıkça gördüğümüz klima ve buzdolapları da aslında birer ısı pompasıdır.
Isı pompalarının temel çalışma prensipleri kısaca ; dışarıdan verilen enerji(elektrik, mekanik veya termal) ile ortamdan aldıkları havayı, başka bir ortama aktarmaktır.
Isı pompaları genellikle villa, otel, ev, işyerleri gibi mahal ısıtması veya soğutmasında, havuz suyu ısıtması veya soğutmasında ayrıca sıcak kullanım suyu elde edilmesinde kullanılabilir.
Enerji kaynağı olarak fosil yakıtlarını kullanmadan çalışan bu sistemler haliyle herhangi bir emisyon açığa çıkartmaz. Bu yönüyle de doğa dostu olan bu sistemler bizlere %75'e varan bir enerji tasarrufu da sağlamaktadır.

BİREYSEL ISITMA (KOMBİ)

Doğalgaz, konut ve işyerlerinin ısıtılmasında kombili bir sistemle kullanılabilir. Kombiler aynı zamanda sıcak su ihtiyacını karşıladıkları için oldukça avantajlıdır. Hem de büyük miktarda yakıt tasarrufu sağlar.
Doğalgazlı kombi kat kaloriferi kullanımında dairelerin odalarına döşenen borular ve oda duvarlarına monte edilen radyatörler vasıtasıyla ısınma sağlanmaktadır.
Doğalgazın radyatörlerde termostatlı vana kullanılması ile son derece kontrollü olarak yakılabilmesi sonucunda hem konfor hem de büyük miktarda yakıt tasarrufu sağlar.
Kombili sistemin yanı sıra doğalgaz sobaları da tercih edilebilmektedir.

Card image cap
Card image cap

Card image cap

MERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİ

Merkezi ısıtma, genel olarak soğuk iklimlerdeki büyük yapılarda kullanılır. Sistem, kullanılacak akışkanı (su, hava veya buharı) ısıtmak için merkezi kazan veya ısıtıcı, ısıtılmış akışkanın dağıtımı için boru tesisatı ve ısıyı ortam havasına transfer etmek için nihai ısı ileticilerini (radyatör , fancoil , ısı apareyleri vs) içerir.
Nihai ısı ileticileri burada, ısıyı ortama konveksiyon (taşınım) yolu ile ileten bir ısı eşanjörüdür. Binalarda özel boruların zemin altına gömme yapılması ile zeminden ısıtma yapılan merkezi ısıtma tesisatları da mevcuttur.
Tüm sistem ısıtma suyunu sirküle ettiren bir pompaya sahiptir. Sıcak su, genellikle bir su deposu içinde saklanan sıcak kullanım suyu sağlamak için başka bir ısı eşanjörünü beslemek içinde kullanılır. Hava kullanılan ısıtma sistemlerinde, hava kanal sistemleri boyunca dolaştırılır. Kanal sistemleri, soğutma ve klima(kombi) için de kullanılabilir ve havayı filtrelerden geçirerek temizleyebilir.

Card image cap
Card image cap

Card image cap

YERDEN ISITMA SİSTEMİ

Yerden ısıtma sisteminin temel prensibi; mekandaki ısı kayıplarını, zemin betonunun içerisine döşenen borulardaki sıcak su ile bitirmek ve dağıtılan ısı ile ortamın sıcaklığını arttırmaktır.
Yerden Isıtmanın uygulanacağı alanının kaba inşaat veya tadilat aşamasında olması gerekir. Bütün yerden ısıtma sistemlerinde yalıtım çok ciddi bir rol oynar. Beton içerisinde; boruların altına yerleştirdiğimiz modülasyon panelleri ile montaj işlemleri çok kısa zamanda ve çok daha güvenli yapılmaktadır. En az alt yalıtım malzemesi kadar üstüne döşenecek olan malzemenin de ısıyı geçiren bir malzeme olması önemlidir. Yerden Isıtma Sistemi yaklaşık olarak 50?C deki sıcak su ile çalışır. Bu sıcak suyu temin edebilecek her türlü cihaz sistemde kullanılabilir. Doğalgaz, kömürlü kazan, ısı pompası, elektrikli kombiler vb. gibi. Boruların döşenmesi sonucunda firmamız tarafından basınç testleri yapılır ve test cihazları ile işin teslimi yapılır.
Yerden Isıtma Sisteminde binanın tüm tabanı ısıtıcı görevi görmektedir. Çok büyük bir ısıtıcı yüzeyi oluşturulduğundan çok daha düşük sıcaklıklarla ısıtma sağlanabilmektedir. Bu da kullanılan ısıtıcı cihazlar için düşük sıcaklıkta yüksek verim elde etmemizi sağlıyor.
Daire içlerinde kullanılan radyatör ve radyatör borularının bulunmaması, mekanlarda kullanım alanını genişletir. Üstelik her daireye döşenecek olanmodülasyon panelleri sayesinde katlar arasında ısı ve ses yalıtımı yapılmış olur. Direnin içerisinde, ısıtma sistemin bulunduğu odalara sıcak su iletimini sağlayan kollektörlerdeki vanalar sayesinde istediğiniz odayı ısıtmak size kalmıştır. Ayrıca evinizde yerden ısıtma sisteminin yer aldığı odalarda, ısı yayılımını engellememek adına halı, kilim gibi dekor ürünlerinin de azaltılması gerekmektedir.

Card image cap
Card image cap

Card image cap

FANCOIL ISITMA SİSTEMLERİ

Fan coil sistemi esas olarak tamamen sulu bir sistemdir. Bir merkezde hazırlanan sıcak su ve soğutulmuş su, bina içine dağıtılmış fan coil cihazlarına dağıtılır. Sıcak su bir sıcak su kazanında, soğuk su ise su soğutma grubunda (chiller) üretilir. Fancoil cihazları bir fan ve ısı geçiş yüzeyi olarak serpantin içeren elemanlardır. Fan yardımı ile odadan alınıp, serpantinler üzerinden geçirilerek ısıtılan veya soğutulan hava tekrar odaya üflenir. Serpantin içinden soğuk su geçiyorsa soğutma, sıcak su geçiyorsa ısıtma yapılır. Dönüş borularıyla merkeze dönen su burada tekrar ısıtılıp/soğutularak sirküle ettirilir. Bu amaçla dolaşım pompaları kullanılır. Bilhassa çok odalı binalarda ve kanal geçirmek için yeterli hacmin bulunmadığı uygulamalarda tercih edilir. Özellikle otel, hastane, ofis ve yüksek katlı konutlarda kullanılmaktadır. Fancoil üniteleri cam önlerine, asma tavan içlerine yada tavan altına ve döşeme içlerine konabilir. Buna göre farklı fan coil tipleri geliştirilmiştir.

RADYANT ISITMA SİSTEMİ

Radyant Isıtma Sistemleri ; ekonomik ve konforlu olması yönü ile sıkça tercih edilen bir sistemdir. Düşük tüketim ile yüksek verim sağlaması sebebiyle büyük alanlarda oldukça faydalıdır. Bu sistemlerin borulu ve seramik plakalı olmak üzere iki farklı çeşidi vardır.
Borulu Radyant Isıtıcı Sistemi; brülör içerisinde yanan gazın, paslanmaya karşı mukavemetli ısıl işlem görmüş alüminize çelik borular içerisinde dolaşıp bu borulara ısısının, ısının borulara bırakması ve bu ısının yüksek yayıcılık değerine sahip reflektörler ile insanlara ve cisimlere iletmesi prensibi ile çalışır.
Seramik Plakalı Radyant Isıtıcılar; tüm gövdesi dış ortam şartlarında maksimum koruma sağlayan siyah seramik kaplama olup paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Estetik tasarımı, rüzgar dayanımı ve kolay montaj avantajı ile açık ve kapalı alanlarda tercih edilmektedir.
Radyant Sistemlerinin genellikle kullanım alanları; fabrikalar, spor salonları, kafeler, marketler; büyük depolar ve atölyeler gibi geniş ve açık mekanlardır.

Card image cap
Card image cap

Card image cap

JEOTERMAL ENERJİLİ ISITMA SİSTEMİ

Jeotermal Isıtma Sistemleri ile diğer ısıtma sistemleri arasında çalışma prensibi olarak çok fazla bir farklılık yoktur. Bu sistemi diğerlerinden ayıran en büyük farklılık ise; akışkan sıcaklığı ve debisidir.
Jeotermal kaynak yer altı ısısını temsil etmektedir. Yer kabuğunun altında birikmiş olan sıcak su, buhar ve gazları kullanarak ısıtma sağlayan bu sistemler doğal kaynakları kullanmamız sebebiyle ekonomik ve çevreci bir sistemdir.
Jeotermal Enerji ise yeraltında oluşan bu ısının doğrudan veya dolaylı olarak yeryüzüne taşınıp kullanılabilir hale getirilmesi demektir. Jeotermal enerji; yeni, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmeyen, ekonomik, güvenilir ve çevre dostu olan bir enerji türüdür.
Jeotermal kaynaklar ile elektrik enerjisi üretimi, kimyasal madde ve mineral üretimi gibi uygulamalar gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca, merkezi ısıtma ve soğutma, proses ısısı temini gibi insanların ısıl ihtiyaçlarını da sağlamaktadır. Özellikle termal otellerde ve kaplıcalarda olan kullanımı, yerli ve yabancı halka hizmet sağlayarak turizme de önemli derecede katkı sağlamıştır.

HAMAM ISITMA SİSTEMLERİ

Türk hamamlarının ısıtılması mermer altına döşenen ısıtıcılar ile yapılır. Isıtma yerde , duvarda , oturma yerinde , göbektaşında uygulanır.
Türk hamamlarında ısıtma sistemi 2 türlü yapılabilir.
1. Sulu Borulu hamam ısıtma :
Hamamlarda sulu borulu ısıtma mermer altına döşenen borulardan sıcak su sirküle edilmesi ile yapılabilir. Mevcut bir ısıtma sistemine bağlantı yapılabileceği gibi katı yakıtlı kazan , kombi yada ısı pompası ile sistemin sıcak su ihtiyacı karşılanır. Sulu borulu hamam ısıtmada kullanılan boruların ağır çalışma şartlarına uygun olması gereklidir.
2. Elektrik-Kablolu hamam ısıtma :
Isıtma kabloları mermer öncesi hesap değerlerine göre döşenir. Sistem termostat ve sensörler vasıtası ile istenen sıcaklık değerinde tutulur.