Segay Mühendislik - Balıkesir


FAALİYETLERİMİZ

VRF-VRV SİSTEMLERİ

VRF-VRV MERKEZİ KLİMA SİSTEMLERİ

VRF(Variable Refrigerant Flow) ; değişken debili soğutucu akışkan sistemi veya VRV(Variable Refrigerant Volume) ; değişken debili soğutucu akışkan hacmi olarak adlandırılan klima sistemleri aynı teknoloji ürünü olan iklimlendirme gruplarıdır.
VRF/VRV klima sistemi; bir dış üniteye bağlı olarak, soğutma ve ısıtma yapabilen birden fazla iç ünitenin, birbirlerinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği klima sistemleridir.
VRF Klima Sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Bu sayede, gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda, çalıştırılmakta olan iç üniteye sevk edilerek soğutma ve ısıtma yapılabilmektedir. İleri bir otomasyona sahip olan bu sistemler soğutma ve ısıtma modları arasında hızlı bir geçiş yapma imkanı sunar.
VRF Klima Sistemlerini iki farklı grupta incelemek mümkündür. Heat Recovery VRF (eş zamanlı olarak hem ısıtma, hem de soğutma yapabilme), Heat Pump VRF (eş zamanlı olarak yalnızca ısıtma veya soğutma yapabilme) olarak ikiye ayrılır. Bu seçim kullanılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte; bu iki sistemde de, 64 iç ünitenin tek bir merkezden kontrol edilebilir olması, büyük işletmelerde bu sistemi vazgeçilmez kılıyor. Bu sistemlerin teknolojiyi takip etmesi ve insan konforunu bu şekilde güvenli ve temiz bir şekilde sağlaması sebebiyle VRF Klima Sistemleri günümüzde birçok alanda tercih edilmektedir.
Özellikle, yeni ar-ge çalışmaları sonucu ortaya çıkan çift kat koruyuculu kasa ve büyük fan sayesinde çalışma gürültüsü azaltılmıştır. Sessiz çalışabilmesi ve basit kumandadan, kolay bir şekilde kontrol edilebilmesinden dolayı öncelikle; otel, hastane, sinema, mağaza, ofis ve restaurantlar gibi yerlerde başlıca iklimlendirme sistemi olarak tercih edilmektedir. Ayrıca mekanik tesisat için yeterli alan ayrılmayan, mimari unsurların ön planda olduğu ve dış cephelerde deformasyon istenmeyen tarihi yapılarda kullanıma en uygun olan sistemlerdir.